Przejdź do nawigacji Przejdź do treści strony

"Triathlon x 3 - trzy dyscypliny, trzy cele, trzy generacje" to nazwa projektu, który jest realizowany w ramach dofinansowanego z Ministerstwa Sportu programu aktywizacji fizycznej mieszkańców przez Fundację Osób Społecznie Aktywnych z Aleksandrowa Łódzkiego. Partnerem projektu jest Urząd Miejski

Dlaczego triathlon? I dlaczego razy 3? - Bo postawiliśmy na trzy najbardziej popularne sporty, czyli bieganie, pływanie i jazdę na rowerze i aktywizujemy trzy grupy wiekowe - mówi Wojciech Łukaszewicz - Prezes Zarządu Fundacji FOSA. Dlatego stworzono aż 14 grup z różnymi "wariacjami" na temat triathlonu. Są więc grupy biegowe - zarówno dla tych, którzy zaczynają jak i bardziej doświadczonych w tej dyscyplinie oraz nordic walking w konfiguracji dla początkujących, trenujących i seniorów, nauka pływania dla dzieci, dorosłych oraz chcących doskonalić tę umiejętność, ale także aqua aerobic dla seniorów. Nie brakuje także zajęć dla rowerzystów. Tu znajdziemy kurs bezpiecznej jazdy, doskonalenie techniki i wycieczki rowerowe dla seniorów. Dodatkowo w ofercie znalazły się też ćwiczenia ogólnorozwojowe dla tych młodszych jak i starszych. Dodajmy, że we wszystkich zajęciach mieszkańcy naszego miasta biorą udział bezpłatnie.

Po blisko roku aktywnych działań na rzecz mieszkańców naszej gminy przyszedł czas na podsumowania. Jeszcze nigdy w historii Fundacji nie prowadziliśmy działań skierowanych do mieszkańców na tak szeroką skalę. Dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Sportu i Turystki, przy współpracy z Urzędem Miasta udało się przygotować niezwykle bogatą ofertę skierowaną do wszystkich osób, które chciały rozpocząć lub kontynuowały przygodę z aktywnością fizyczną.

Wspólne trenowanie

Bieganie, pływanie, jazda na rowerze, gimnastyka lub nordic walking i wszystko z podziałem na stopień zaawansowania. Latem 2015 stworzyliśmy łącznie 14 grup zajęciowych, do których prowadzony był nabór. Każda grupa miała swojego trenera i to właśnie wiedza i charyzma tych osób połączona z determinacją uczestników dała niesamowite efekty i cudowną atmosferę. Największą popularnością cieszyły się zajęcia na miejskiej pływalni. Poza nauką pływania i doskonaleniem techniki nie zabrakło chętnych do udziału w aquaerobicu. Ci, którzy rozpoczęli swoją przygodę z bieganiem po dwóch miesiącach zajęć próbowali sił w Biegu Aleksandrowskim na dystansie 5 km. Najmłodsi poza dobrą zabawą na rowerze poznali podstawowe zasady bezpiecznego przemieszczania się w ruchu miejskim.  

Spotkania z dietetykami i lekarzami

Uczestnicy projektu w ramach zajęć informacyjno-promocyjnych mogli skorzystać z 5h prelekcji w szkołach (dot. grupy wiekowej 10-18 lat), z 5h wykładów dotyczących roli odpowiedniej techniki podczas trenowania dyscyplin wytrzymałościowych oraz stosowania zbilansowania zbilansowanej diety podczas wysiłku fizycznego (dot. grupy 19-50 lat) oraz z 5h spotkań z lekarzem w ramach spotkań Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Podczas prelekcji padało wiele pytań, a wszelekie wątpliwości były rozwiewane przez specjalistów.

Skala projektu i jego efekty

Oferta działań skierowanych do naszych mieszkańców była tak różnorodna, że nie powstydziłby się jej dużo większe samorządy. Najbardziej satysfakcjonujące były oceny uczestników zajęć i pytania o to kiedy można spodziewać się kolejnych edycji. Jest to najlepszy dowód na to, że tego rodzaju inicjatywa była jak najbardziej słuszna. Początek roku rozpoczęliśmy od aplikacji o środki zewnętrzne na nowe działania, a rąbka tajemnicy uchylimy już wkrótce.

Rozpocznij wpisywanie wyszukiwanej frazy

Brak wyników wyszukiwania